Výlety za památkami v okolí Čelákovic

Kamila VoděrováBlog

Touláním po Středních Čechách určitě objevíte spoustu zajímavých míst,
my vám to ale trošku usnadníme naším doporučením, co určitě nevynechat. V tomto článku se pověnujeme především památkám.

Bazilika svatého Václava


Ve velmi blízkém okolí Čelákovic se nachází bazilika svatého Václava, která svou historií nadchne nejen místní, ale i návštěvy ze zahraničí. Románská bazilika sv. Václava s kryptou sv. Kosmy a Damiána je postavena na místě, kde byl podle tradice roku 935 zavražděn a po tři roky pohřben sv. Václav. Svatý Václav (asi 907 – 28. září 935, příp. 929, německy Wenzel von Böhmen) byl český kníže a světec, který je hlavním patronem Čech a Moravy a symbolem české státnosti.

Zdroj fotografie: www.foto-grafika.cz

Zřícenina hradu Jenštejn


Chcete-li se vydat do Prahy, navštivte po cestě stavbu, která je od roku 1966 chráněna jako kulturní památka. Zřícenina hradu Jenštejn se nachází ve stejnojmenné obci v okolí Prahy 9.  Navštívit zde můžete expozici Oblastního muzea Praha-východ o době života na hradě s dobovými vyobrazeními a modelem hradu. Hradní věž převyšuje okolní rovinatou krajinu, a využívá se jako rozhledna. V červenci 2019 probíhají na zřícenině hradu stavební práce, proto doporučujeme sledovat jejich webové stránky s mimořádnou otevírací dobou.

Zdroj fotografie: www.wikipedia.cz

Zámek Benátky nad Jizerou


Navštivte zámek, kde pobýval Tycho Brahe, bratři Bendové a Bedřich Smetana. Na zámku se nachází dvě muzea – Muzeum Benátky sídlí ve druhém patře a soukromé muzeum hraček v přízemí. Vyzkoušet zde můžete interakce v expozicích Pánů z Dražic, Tycha Brahe, Jana z Werthu a Keltů.

Zdroj fotografie: www.jicin.org

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské


Cestou do Mirakula, které jsme vám představili v předchozím článku, můžete také navštívit místní kostel. Novogotický kostel sv. Kateřiny Alexandrijské byl vysvěcen 25. listopadu 1907. Interiér je zajímavý svou originální vnitřní malbou, kterou provedli ruští váleční zajatci v letech 1915-1919 v pravoslavném stylu. Vybavení kostela je trojího původu. Část zařízení sem byla přenesena ze zaniklého barokního kostela v Mladé (oltáře a některé lavice), část byla vyrobena přímo pro kostel (nová zpovědnice) a část byla pořízena a darována farníky (sochy Ježíše Krista a Marie nebo některé svícny).

Zdroj fotografie: www.mapio.net

Zámecký resort Dětenice


Pokud se vydáte směrem od Prahy, po pár desítkách kilometrů můžete potkat krásnou obec Dětenice. Podle pověsti vznikla v místě, kde kníže Oldřich v polovině 11. století při projížďce krajem nalezl dva opuštěné chlapce, kterých se mu zželelo. Ujal se jich a zanechal s nimi několik svých lidí, aby je chránili a vychovali. Podle nalezených dětí byla zdejší osada nazvána Dětenice. Po té Beneš z Valdštejna a Dětenic (1269-1318) přebudoval původní dřevěnou tvrz na gotickou kamennou. V zámku jsou dodnes patrné zbytky zámecké věže a ranně gotické sklepy. Určitě nezapomeňte ale také navštívit místní Středověkou krčmu, která nabízí zajímavou středověkou atmosféru, jež vás přenese vás do dávných dob a současně ochutnáte místní středověké speciality.

Zdroj fotografie: www.megapixel.cz

Jak se vám líbil náš článek? Sdílejte ho se svými přáteli, pokud na nějaké z uvedených míst vyrazíte. Pro více tipů si přečtěte náš předchozí článek ZDE.


Přemýšlíte o změně školy pro své dítě?

Ještě máme pár volných míst ve 2., 3. a 6. třídě.