Jak zvýšit zájem o zdravý pohyb

Kamila VoděrováBlog


Téměř každý rodič by si přál, aby jeho dítě bylo pohybově nadané a aktivně a pravidelně se mu věnovalo. Jaký sport vybrat a jak dítě motivovat? Pár jednoduchých doporučení najdete i v tomto článku.Výběr vhodné sportovní aktivity


Na začátek si dovolíme citovat text ze stránky ulekare.cz ,,Pro rodiče je důležité vědět, že mnohem lépe než vrcholový sport podpoří růst dítěte pravidelný všestranný pohyb a střídaní různých sportovních aktivit. Důležitým kritériem při rozhodování je i to, jak je dítě spokojené a jak ho který sport baví„. To je přesně myšlenka, kterou vám chceme předat. Zaměřte se na to, co vaše dítě preferuje, co ho nejvíce baví a dovolte mu, aby se tomuto sportu věnovalo. Nic totiž není důležitější, než si získávat lásku k pohybu právě tím, že ho bude bavit.


Přemýšlejte o úrovni zatížení dítěte


Pokud nepotřebujete mít doma malého Jágra, nastavte intenzitu jednoduše tak, aby vaše dítě sport bavil, ale nestával se povinností. Stačí možná 1-2x týdně trénink/kroužek a dále přirozený spontánní pohyb venku s kamarády či rodinou.


Podpora a motivace


Motivujte dítě k tomu, aby ho pohyb, potažmo sport bavil, ne aby mělo pocit, že musí vyhrávat. Děti jsou velmi citlivé na prohru a pocit selhání. Proto jej zejména ze začátku raději podpořte tím, že budete sportovat celá rodina.


Odpočinek


Pokud se dítě vyhýbá pohybu, pokuste se zjistit, co mu vadí. Zda samotný pohyb, typ sportu, soutěživost, kolektiv, trenér?   Důležité je s dítětem mluvit o tom, co ho  baví a co naopak odrazuje. Případně z čeho má strach. Jestliže nemá na pohyb náladu výjimečně, nechte ho vydechnout, nenuťte ho, pokud jeho odpor trvá déle – komunikujte. Jen tak udržíte jeho pozitivní vztah ke sportu.


Kontrolujte zdraví vašeho dítěte


Pokud vaše dítě po tréninku cokoliv bolí, nenuťte ho to rozhýbávat na sílu. I malá  zranění se mohou podepsat na jeho vzrůstu a vývoji. Nezapomeňte, že zdraví je vždy důležitější než sportovní výkony a vítězství. Nejdůležitější je radost z pohybu samotného.


A jak ke sportu motivujete děti vy? Jaký sport jste společně vybrali? Neváhejte sdílet náš článek se svými přáteli.


Sdílejte tento článek