Jak vybrat správnou školu?
Začínáte už pomalu hledat pro své dítě tu nejvhodnější základní školu? Vyberte tu, která mu do života dá víc, než jen základní znalosti a dovednosti. Využijte naše tipy, jak a podle čeho ji poznat.
1. Zamyslete se nad povahou vašeho dítěte
Popřemýšlejte, co je mu příjemné, co mu naopak zejména v oblasti sociálních vztahů nevyhovuje, jak spolupracuje v mateřské škole, jaké mu vyhovují sociální kontakty, zda je ve vztazích dominantní nebo spíše introvertní. Tato úvaha vás nasměruje k výběru školy, která může nějakým způsobem potřeby vašeho dítěte zohlednit.
2. Udělejte si vlastní průzkum
Využijte možností internetu a začněte vyhledávat školy v okolí. Zadejte klíčová slova „Základní škola“, nebo „ZŠ“ a lokalitu, o kterou máte zájem (například: Praha-východ nebo Čelákovice). Nabídne se vám několik webových stránek škol, které se nacházejí ve vaší blízkosti. Můžete se pustit o do vlastního průzkumu. Sepište si jednotlivé školy, zjistěte pomocí map, jak jsou od vás vzdálené, jaká je dopravní obslužnost. Mimo to si vypište nejdůležitější informace o škole, výuce, učitelích, mimoškolní činnosti, které jsou na webových stránkách dohledatelné.
3. Dejte na osobní reference
Zeptejte se známých rodičů, ať se s vámi podělí o své zkušenosti se školami v okolí, ptejte se učitelek ve školce, jakou školu doporučují pro vaše dítě. Pochopitelně jsou to informace zprostředkované a nemusí být vždy objektivní, ale je dobré je znát a porovnávat s vlastními zjištěními. Názor si můžete udělat i na internetových diskuzích, ale tam je třeba počítat s velkou mírou subjektivního zkreslení. Preferujte osobní kontakty a zdůvodnění, proč právě tato škola. Co je na ní zajímavé, výjimečné.
4. Navštivte jednotlivé školy a ptejte se
Každá škola má dny otevřených dveří, kde se můžete zeptat se na vše, co vás zajímá. Termíny jsou uváděny na webových stránkách škol, zapište si je do diáře a věnujte jim svůj čas. Získáte zde komplexní pohled na školu, její vedení, učitele, atmosféru, způsoby jednání se žáky i rodiči. Určitě se to vyplatí, jedná se přeci jen o výběr školy pro vaše dítě, které zde stráví několik let svého života. Zajímejte se i o kvalitu a formy výuky na druhém stupni, není povinnost, aby každé dítě usilovalo v 5. třídě o víceleté gymnázium. Na kvalitním moderním 2. stupni ZŠ může vaše dítě získat vzdělání srovnatelné svým obsahem s gymnáziem a dáte mu tak větší šanci rozhodnout se později, v 9. třídě, jaká střední škola ho vzhledem k jeho nadání zaujme nejvíc.
Zde jsme pro vás sepsali nejčastější dotazy, na které se můžete ptát:
- Jak početné jsou třídy v této škole?
- Jsou učitelé na této škole pro svou práci aprobovaní?
- Je možné absolvovat otevřené nebo ukázkové hodiny?
- Je možné hovořit přímo s učiteli, kteří budou mé dítě učit?
- Od kterého ročníku se vyučuje cizí, popř. druhý cizí jazyk? Kolik hodin týdně?
- Kdo cizí jazyky učí? Specialisté? Rodilí mluvčí?
- Jak je ve škole řešena potřeba dostatečného pohybu žáků, počet hodin TV, tělocvična, zahrada, trávení přestávek?
- Jak se využívají ve škole ICT technologie? (počítače, tablety, chytré telefony)
- Jak se pracuje se žáky v rámci inkluze, zda ve třídách žákům vypomáhají asistenti pedagoga, jaká je spolupráce s pedagogickou-psychologickou poradnou apod.?
- Jak škola podporuje nadané žáky, mají učitelé zkušenosti s mimořádně nadanými žáky?
- Které předměty už i na1.stupni učí specialisté?
- Jak častá je a jakou formou probíhá komunikace učitelů s rodiči žáků?
- Jakým způsobem je škola zabezpečená?
- Jak často a s jakými výsledky řeší škola případnou šikanu?
- Jaké aktivity nabízí škola žákům po vyučování? Zájmové kroužky?
- Jakou kapacitu má školní družina, pro žáky kterých ročníků je určena?
- Jakým způsobem se žáci stravují?
- Pořádá škola výuku v terénu? Školy v přírodě, lyžařské či jiné sportovní kurzy?
- Může si budoucí žák (uvažující o přestupu) vyzkoušet výuku na zkušební hodině?
5. Vyhodnoťte nasbírané informace
Utřiďte si všechny informace, které se vám podařilo o školách získat. Můžete si vytvořit seznam pro a proti, nebo si jednoduše sepište vše, co víte. Při vyhodnocování stále mějte na paměti povahu a založení vašeho dítěte. Přemýšlejte, zda pro něho chcete školu klasickou, alternativní, moderní, výkonovou apod. Absolvovat zápis můžete na několika školách, poté vyhodnotit způsob, jakým učitelka s vaším dítětem při zápisu jednala, jaká byla atmosféra na škole, vyslechnout si doporučení učitele u zápisu a poté se teprve rozhodnout.